1. ÇELİK KASA NEDİR?

   İnsanlar hayatlarındaki maddi ve manevi değere sahip olan her şeylerini korumak ve saklamak isterler. Değerlerinin ve kıymetlerinin kaybolması, çalınması veya oluşabilecek diğer risklere karşı korunamaması durumunda hem maddi hem de manevi zararlara uğrayabilirler.  Dolayısıyla olası herhangi olumsuz bir duruma karşı çeşitli önlemler almaktadırlar.

   Bu amaçla, zaman içerisinde maddi ve manevi değere sahip olan her şeyin saklaması ve koruması için çelik kasa sistemleri günümüzdeki şekline kadar geliştirilmiştir. Dolayısıyla çelik kasalar bir nevi içerisinde muhafaza edilen tüm değerli ve önemli eşyaların teminatı niteliğindedir.

  İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda ve kullanım amaçlarına göre çelik bariyerler, dayanıklı materyaller ve çeşitli güvenlik mekanizmaları (elektronik şifre, anahtarlı kilit.. vb)  ile güçlendirilerek üretilen çelik para kasaları dayanıklı tüketim mallarıdır. Çelik kasa, uzun ve emek gerektiren bir üretim süreci sonucunda ortaya çıkmaktadır.

  Genellikle ev, ofis, fabrika, kuyumcu mağazaları veya döviz bürolarında tercih edilmektedir. Farklı ölçüler ve mukavemet derecesinde üretimi yapılan çelik para kasaları değerli görülen tüm eşyaların güvenliğini sağlamaktadır.

   2. NEDEN ÇELİK KASA ALMALIYIM?

   Değerli eşyalarınızı evinizde veya seyahat ettiğiniz zamanlarda nasıl korursunuz? Ya da şirketiniz için önemli olan evraklarınızın, dosyalarınızın ve eşyalarınızın güvenliğini ofis ortamında nasıl sağlarsınız?

   Tüm bu sorulara yanıt olabilecek en güvenli yöntem korumak veya saklamak amacıyla çelik kasa kullanmaktır.  Ev veya ofis ortamında korumak veya saklamak istediğiniz değerli eşyalarınızın ve önemli şirket dosyalarınızın dışarıdan gelebilecek tüm riskli girişimlere, yangın veya deprem gibi yaşanabilecek doğal afetlere karşı olumsuz durumlarda çelik para kasaları yüksek güvenlik sağlamaktadır.

   Aynı zamanda tüm dünyayı etkileyen ve Covid-19 salgını ile oluşan pandemi süreci, piyasalardaki kur dalgalanmaları ve küresel ticaret savaşları sonucunda ortaya çıkan sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlar, insanların tehditler ve riskler karşısında yeterince nakit bulundurması gerektiği gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur.

   Yanı sıra, küresel çaptaki büyük firmaların konkordato ilan etmesi veya iflas etmesi piyasalardaki ani değişimlere neden olduğu için bankacılık sisteminin çok geliştiği ülkelerde dahi çelik para kasalarına talep artmıştır.

   Sonuç olarak, maddi ve manevi değere sahip olan her şeyin sizlerin kolaylıkla ulaşabileceği ve daha güvende hissettireceği bir çelik kasa içerisinde korunup saklanması büyük bir avantaj sağlayacaktır.

   3. HANGİ ÇELİK KASAYI ALMALIYIM?

   Bir çelik kasa almaya karar verdiğinizde öncelikle nerede ve hangi amaçla kullanacağınızı belirlemeniz doğru bir seçim yapmanızı sağlayacaktır. Ürün yelpazesi oldukça geniş olan çelik kasaların kalite ve mahiyetlerine göre maliyetleri de değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla bu çelik para kasalarının nerede kullanılacağı, içerisinde neler korunacağı ve nereye konulacağı karar verirken dikkat edilmesi gereken önemli konulardandır.

 Evinizde kullanmak amacıyla, tüm riskli girişimlere karşı yüksek güvenlik özellikleri bulunan çelik kasaları, ofis ortamında kullanmak amacıyla ise içeriğinde yangına dayanıklı malzemeler kullanılan çelik kasaları tercih edebilirsiniz.

  Aynı zamanda bir çelik para kasası satın alırken sadece ağırlıkları değil, içerisinde kullanılan malzeme ve materyallerin dayanıklılık seviyeleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

  Ack Metal olarak çelik kasa almaya karar verdiğinizde, kullanım amacınıza uygun tavsiyelerde bulunmak ve doğru tercih yapmanıza yardımcı olmak amacıyla adresinizde sizleri ziyaret ederek ücretsiz keşif hizmeti vermekteyiz.

   Taleplerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek ve doğru bir çelik para kasası seçiminizde ürün çeşitliliğimizle yardımcı olabilmek amacıyla;

   * www.ackmetal.com sitemizde bulunan çelik kasa modellerimizi inceleyebilir,

   * İrtibat numaralarımız aracılığıyla iletişime geçebilir,

   * Veya showroomlarımızı ziyaret edebilirsiniz.

    4. ÇELİK KASALAR NEREDE VE NASIL SAKLANMALIDIR?

   Çelik para kasaları önemli ve değerli eşyalarınızın korunması ve saklanması amacıyla kullanılan araçlardan biri olması nedeniyle konumlandırıldığı alanlar güvenlik açısından önemli konulardandır.

   Evinizde veya ofisinizde herkesin görebileceği veya erişebileceği yani göz önünde bulunan alanlardan ziyade daha çok kişisel alanlarda konumlandırılması tavsiye edilir. Dolayısıyla başka insanların ulaşması zorlaşırken size ait özel bir alana erişim kısıtlanmış olacaktır.

   Şirketlerde veya ofislerde çelik kasaların saklanması için özel alanlar oluşturulması güvenlik açısından doğru bir yaklaşım olacaktır. Başka bir ifadeyle bankalarda yer alan kasa odalarına erişim veya geçiş için bir takım güvenlik önlemlerinden geçilmesi gerektiği gibi şirketlere ait özel ve önemli evrakların, dosyaların, klasörlerin ve kıymetlerin saklanması amacıyla güvenlik aracı olarak kullanılan çelik para kasaları için de özel alanların oluşturulması tavsiye edilmektedir. Bu alan şirketin tercih edeceği çelik para kasasının ölçüleri ve hacmi ile orantılı olarak güvenli bir oda veya güvenli odanın belli bir bölümü olabilir.

   Çelik para kasalarının saklanması için dikkat edilmesi gereken diğer önemli faktörlerden biriside kasanızın ölçüleridir. Evinizde büyük boyutlu kasaları tercih ettiğinizde konumlandırmayı düşündüğünüz alan ile uyumlu olmalıdır. Bu duruma doğru bir analizle karar verilerek çelik kasa ile alan uyumu gözetilirken ihtiyacınız olan kasa hacmini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

   Diğer yandan daha küçük ölçülerdeki kasaların saklanması için genellikle en uygun alanlardan biri dolap içleri olmaktadır. Dolap içerisinde belirlediğiniz bir alanda çelik kasanın monte edilerek sabitlenmesi yüksek güvenlik oluşturması açısından önemli bir uygulamadır. Bu sabitleme uygulaması çelik kasanın duvara veya zemine monte edilmesi şeklinde iki farklı yöntem ile gerçekleştirilen bir tekniktir.

  Çelik para kasaları, güvenlik zafiyeti oluşturabilecek durumlar göz önünde bulundurularak yüksek dayanıklılığa sahip malzeme ve materyallerden üretilmektedir. Fakat çelik kasanın mukavemeti belli bir süreliğine güvenlik açısından yeterli olacaktır. Güvenliğin daha çok arttırılması ve bu sürenin uzatılması amacıyla farklı aktif ve pasif güvenlik önlemlerinin de alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

    5. ÇELİK KASALAR MONTE EDİLEBİLİR Mİ?

   Uygun ağırlık ve ölçülerdeki çelik para kasaları konumlandırıldıkları alanda zemine veya duvara monte edilebilmektedir. Bu sabitleme işlemi için göz önünde bulundurulması gereken konulardan bir tanesi montajın yapılacağı alandan herhangi bir tesisat (su veya elektrik tesisatı vb.) veya hattın (doğalgaz gibi) geçmemesi gerektiğidir. Böyle bir durumda montaj işleminden önce uygunluk tespiti yapılması gerekmektedir. Çelik kasanın monte edilmesi işlemi hırsızlık girişimleri esnasında kolaylıkla alıp götürülmesini engelleyen ve diğer tüm riskli girişimlere karşı kasayı daha güvenli hale getiren bir uygulamadır.

   Çelik kasa sabitleme uygulamasında;

   * Öncelikle çelik kasanın sabitleme yapılacağı alan belirlenir. Daha sonra alınan çelik kasa ile alan ölçülerinin uyumluluğu kontrol edilir. Eğer uyumlu değilse müdahale ile uygun hale getirilir veya farklı bir alan seçimi yapılır.

   * Çelik kasanın sabitleme yapılacağı duvar veya zemin için kasanın altında yer alan sabitleme platformunun montajı için iki veya dört adet delik açılır.

   * Sabitleme platformu açılan deliklerdeki yuvalarına dübel, vida ve cıvata ile sabitlenir.

   * Daha sonra çelik kasa, sabitleme platformuna oturtularak kasa içerisinden cıvatalar ile sabitlenir.

   * Aynı zamanda taşınma veya alan değişikliği gibi durumlar söz konusu olduğunda çelik kasaların yer değişikliği de mümkündür. Bunun için sabitleme işleme sırasında kasa içerisinden yapılan bağlantı cıvataları gevşetilerek platformdan çıkartılır. Ve en başında uygulanan çelik kasa sabitleme işlemi yeni montajlama malzemeleri (sabitleme platformu, cıvata, dübel, vida.. vb) kullanılarak işlem yeniden tekrarlanır.

   6. ÇELİK KASA YANGINA VEYA DOĞAL AFETLERE KARŞI DAYANIKLI MIDIR?

   Günümüzde yangın, sel veya deprem gibi doğal afetler sıkça yaşanan, yaşamın gerçeği haline gelen ve öngörülemeyen olumsuz olaylardandır. Bu nedenle insanların yangın, sel veya deprem gibi doğal afetlere karşı önlemler alması zaruri hale gelmiştir.

   Maddi ve manevi olarak değer verdiğimiz tüm eşyalarımızı saklamak ve korumak amacıyla kullandığımız çelik kasalar olası bir yangın çıkması veya doğal afet durumunda istenmeyen olaylara karşı yüksek dayanıklılık gösterebilecek nitelikteki malzemelerden üretilmektedir.

   Çelik para kasalarının, üretim aşamasında kullanılan dolgu malzemeleri yangın esnasında ortaya çıkan yüksek ısıyı engelleyici etkiye sahiptir. Olası bir yangın durumu çelik kasaların dış kısmının yapısını bozarak zarar görmesine neden olmaktadır. Fakat yüksek dayanıklılığa sahip bu malzemeler ısının kasa içerisine nüfuz etmesini engelleyerek iç kısmına girme ihtimalini minimize eder. Böylece, çelik kasa içerisinde bulunan tüm eşyalarınız (değerli kâğıt, para, evrak, dosya, mücevherat… vb) riskli durumlara karşı korunmaktadır.

  Çelik kasaların yangına karşı korumalarının belli bir ısı seviyesine ve belli bir süreye kadar olduğunu belirtmekte fayda vardır.  Nitekim çelik kasalar 750 – 1000 santigrat derece aralığında ortalama 60-180 dakika boyunca koruma sağlamaktadır.  Bu süre zarfında hem müdahale edebilme hem de daha fazla ısıya maruz kalmasını engelleme şansınız olacaktır.

   7. ÇELİK KASA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

    Çelik para kasası satın alınırken genellikle çok uzun vadeli kullanım amaçlanmaktadır. Bugün küçük ölçülerde bir çelik kasanız vardır fakat ilerleyen zamanlarda daha fazla saklama alanına ihtiyacınız olacak ve yetersiz gelecektir. Bu nedenle karar verme aşamasında ileriye dönük düşünmek ve doğru bir seçim yapmak, ihtiyaçlarınız ve memnuniyetiniz açısından faydalı olacaktır.

   Çelik kasa alırken güvenlik riski göz önünde bulundurularak para kasasının kapasitesi, kullanılan malzemelerin kalitesi, boya kalitesi, kilitleme ünitesi (anahtarlı kilit ve elektronik şifre mekanizması) ve kilit koruma bariyerlerinin güçlendirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda çelik kasa ile ilgili koruma bariyerlerinde kullanılan dolgu malzemelerinin ve sac kalınlığının bilinmesi güvenlik ve katlanılan maliyetler açısından faydalı olacaktır.

   Satın almayı planladığınız çelik kasada dikkat edilmesi gereken en önemli konu kasa kapağının ve duvarlarının zırhlı beton ve güçlendirilmiş çelik gibi yüksek dayanıklı malzemelerden yapılmış olmasıdır. Çünkü gövde kısmında ve kapak kısmında beton bulunmayan çelik kasalar riskli girişimlerde bulunan kişiler tarafından kolaylıkla açılabilir veya taşınabilir niteliktedirler.  

   Bazı online platformlarda yer alan e-mağazaların yeterli kalite standartlarına ulaşmamış olması ve yüksek firma bilinirliliğinin olmaması nedeniyle riskleri beraberinde getirecektir. Çünkü bu gibi firmaların çok cüzi rakamlara çelik kasa sattığını görebilirsiniz. Fakat ürünle ilgili teknik detayları görebilme imkânı olmadığından hangi kalitede ve nasıl bir çelik kasa satın aldığınızı bilemezsiniz. Hiçbir koruma özelliğine ve dayanıklılığa sahip olmayan bu kasalar bir çekiç yardımıyla dakikalar içerisinde açılabilir ve içerisine erişilebilir. Bu durum çelik para kasası kullanıcıları açısından maddi ve manevi olarak çok ciddi zararlara yol açacaktır. 

    Sonuç olarak bir çelik kasa satın alınırken;

   * Güvenlik sertifikasına sahip olmasına (Riskli girişimlere karşı dayanıklılığını belirler),

   * Yangın sertifikası olmasına (Yangın esnasında yüksek ısının içeriye nüfuz etmeyeceğinin göstergesidir),

   * Kilitleme ünitesinin sertifikalı olmasına (elektronik şifre mekanizması ve anahtarlı kilit),

   * Çelik kasanın kapak kısmı ve duvarlarında kaliteli dolgu malzemelerinin kullanılmasına,

   * Uygun ölçülerdeki kasaların zemine veya duvara monte edilebilir olmasına dikkat edilmeli ve kalite standartlarını ispatlamış bilinirliliği yüksek markaların seçilmesine özen gösterilmelidir.

 

    8. ZIRHLI KASALARDA KULLANILAN ÇELİK BARİYERLER NELERDİR?

    Çelik para kasalarında yüksek mukavemete sahip olması ve dayanıklılık seviyesinin arttırılması amacıyla kullanılan birçok malzeme ve materyal bulunmaktadır.

   Çelik kasalarda bariyer görevi gören malzeme ve materyaller; Pik, Krom, Perlit, Sulandırılmış Çelik, Savaş Çeliği ve Hardox Çeliği gibi metal plakaların yanı sıra C-30 ve C-50 dozajlı zırh betonu kullanılmaktadır.

   Bu malzeme ve materyaller çelik kasayı daha donanımlı hale getirerek bir bariyer görevi niteliğinde olup insanların ihtiyacına, güvenlik riskine ve bütçesine göre belirlenmektedir.

    9. KULLANDIĞIM ÇELİK KASANIN ANAHTARINI KAYBETTİM NASIL AÇARIM?

    ACK Çelik Para Kasaları, her kasa modelinin standart üretimine göre en az bir adet anahtarlı kilit şeklinde üretilmektedir. 

   Satın alınan anahtarlı çelik kasa beraberinde 1 asıl anahtar, 1 yedek anahtar teslimat esnasında müşteriye verilir. Bu anahtarlardan yedek olanının her zaman kayıp ve çalıntı durumlarına karşı saklanması veya farklı bir yerde muhafaza edilmesi tavsiye edilmektedir.

   Çelik para kasası kullanıcılarının bir asıl bir yedek olmak üzere her iki anahtarı kaybettiğini veya bulamadığını varsaydığımızda doğru bir çözüm yöntemi olarak firmamız veya teknik servisimiz ile iletişime geçmeleri önerilmektedir.

    Doğrudan bir iletişim kanalı kullanılarak firmamız veya teknik servisimiz ile iletişime geçilmesi en doğru şekilde ve en kısa sürede soruna çözüm sağlayacaktır.

    10. KULLANDIĞIM ÇELİK KASANIN ELEKTRONİK ŞİFRESİNİ UNUTTUM NASIL AÇARIM?

    Elektronik şifreli çelik kasalar anahtarlı kasalara göre daha özen gösterilmesi gereken hassas sisteme sahiptirler.

    Bir çelik para kasası elektronik şifreli kilitleme mekanizmasına sahip ise kullanıcı kodu olarak oluşturulan şifre kesinlikle unutulmamalıdır. Bunun için elektronik şifreli çelik kasa kullanıcılarına çeşitli yöntemlerle şifreyi unutmayacakları şekilde güvenli bir yerde tutmaları tavsiye edilir.

  Elektronik şifreli çelik kasa kullanıcılarının tanımlamış oldukları şifreyi unutmaları halinde direkt olarak firmamız ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Böyle bir durumda en doğru çözümü sağlamak adına firmamız sizleri bilgilendirecektir.

  Konunun hassasiyeti veya içeriği nedeniyle gerekli ölçüde güvenliğin sağlanması ve gizlilik politikası gereği bu bilgiler web sitemizde yayınlanmamaktadır.

 

 

ACK ÇELİK PARA KASALARI SOSYAL MEDYADA

Yeni ürünler keşfetmek, bizden haberdar olmak ve dahası için bizi Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

Ürün ve duyurulardan anında haberdar olmak için bültene kaydol.

Copyright © Çelik Para Kasaları, Para Kasası Üreticisi

WhatsApp Yol Tarifi Al Hemen Ara